Кафедра історії України

Завідувач - доктор історичних наук, професор Бачинська Олена Анатоліївна

КАФЕДРА ІСТОРІЇ УКРАЇНИ – УНІВЕРСИТЕТСЬКИЙ ОСЕРЕДОК ІСТОРИЧНОЇ УКРАЇНІСТИКИ

Викладачі й співробітники кафедри

Кафедра історії України презентує українознавчі студії у стінах університету та за його межами. На сьогодні на кафедрі працюють 12 викладачів:

• д.і.н., проф. завідувач кафедри Бачинська Олена Анатоліївна
  • д.і.н., доц. професор Вінцковський Тарас Степанович
  • д.і.н., проф. професор Гончарук Тарас Григорович
  • д.і.н., проф. професор Діанова Наталія Миколаївна
  • д.і.н., проф. професор Хмарський Вадим Михайлович
  • к.і.н., доц. доцент Кузнєцов Вячеслав Олександрович
  • к.і.н., доц. доцент Музичко Олександр Євгенович
  • к.і.н., доц. доцент Новікова Людмила Володимирівна
  • к.і.н., доц. доцент Петровський Едуард Петрович
  • к.і.н., доц. доцент Полторак Володимир Миколайович
  • к.і.н., доц. доцент Синявська Олена Олександрівна
  • к.і.н., доц. Левченко Галина Сергіївна
  • ст. лаборант Бадеєва Ганна Олександрівна
  • ст. лаборант Нікічук Вікторія Сергіївн

Навчальна та навчально-методична робота

Викладачі кафедри забезпечують читання нормативного курсу “Історія України” на більшості спеціальностей в усіх підрозділах університету; на денному та заочному відділеннях історичного факультету викладання курсів для освітньо-кваліфікаційних рівнів “бакалавр” та “магістр”.

Освітньо-кваліфікаційний рівень “бакалавр” має дисципліни:

• Вступ до історичної науки
  • Історична географія
  • Давня та середньовічна історія України
  • Нова історія України (середина XVII – XVIII ст.)
  • Історія України (ХІХ – початок XX ст.)
  • Новітня історія України

В рамках освітньо-кваліфікаційного рівня “бакалавр” існує освітня програма, за якою навчаються студенти кафедри з 2-го курсу денного та заочного відділень “Історія України у світовому контексті”. Програма включає дисципліни:

• Історія Одеського (Новоросійського) університету
  • Українське джерелознавство та археографія
  • Історія українського козацтва та його світових аналогів
  • Сучасні проблеми музеології та туриcтичного краєзнавства в Україні
  • Основи наукових досліджень
  • Економічна історія України у світових процесах ІХ-ХХ ст.
  • Історія релігії та церкви в Україні в національному та європейському контекстах
  • Історія освіти і науки в Україні
  • Український історіографічний процес в контексті еволюції світової науки
  • Політичні діячі України ХХ століття
  • Феномен тоталітаризму, його прояви та шляхи подолання в Україні
  • Історія етнічних (національних) меншин в Україні
  • Історія української діаспори
  • Історія преси в Україні (кінець XVІІІ – початок ХХІ ст.)
Освітньо-кваліфікаційний рівень “магістр” має дисципліни:
  • Актуальні проблеми вивчення й викладання історії України.
  • Історія Одеси пізнього середньовіччя та нового часу: загальноукраїнський і світовий контекст
  • Українська складова у спеціальних галузях історичної науки
  • Україна в національному та світовому інтеграційних процесах
  • Християнство на півдні України
  • Політична культура української еліти середньовіччя та модерної доби

Під керівництвом викладачів виконуються курсові та дипломні (кваліфікаційні) роботи з актуальних проблем історії України. Викладачі кафедра проводять архівну, педагогічну та асистентську практики.

З 2016 р. професорсько-викладацький склад кафедри забезпечує викладання наступних дисциплін за навчальним планом “доктор філософії”:

• Сучасні досягнення історичної науки
  • Наукова діяльність православного духовенства в контексті розвитку історичної науки
  • Дослідження місцевої історії України, кінець XVIII – початок XX ст.: персоналії, історична реконструкція та інтерпретація
  • Історія економічної думки України
  • Революції в модерній історії Україні ХІХ - ХХІ ст.

Кафедра має аспірантуру та докторантуру за спеціальністю 07.00.01 – історія України.

Наукова діяльність кафедри

У своїй науковій діяльності протягом останніх років колектив кафедри розробляв дві наукові теми:

1. 2006-2010 рр. – “Історія Південної України у національному та європейському контексті”;
  2. 2011-2015 рр. – “Українське Причорномор’я в історичному та історіографічному контекстах” (керівник проф. Хмарський В.М.)
З 2016 р. на кафедрі розробляються дві наукові теми:
  1. “Процеси модернізації в Наддніпрянській Україні: соціально-економічні трансформації, традиції європейської інтеграції, інтелектуальна рефлексія” (керівник проф. Бачинська О.А.).
  2. “Український Південь: історія, тексти, історична пам’ять” (керівник проф. Хмарський В. М.).

У науковій роботі кафедри історії України активно беруть участь студенти та аспіранти. Щорічно їхні дослідження реалізуються в понад 30 публікаціях у різного рівня наукових виданнях. З 2015 р. силами студентів спеціалізації розпочато видання щорічної студентської збірки “Українське порто-франко” .

Міжнародна діяльність кафедри

Міжнародна діяльність кафедри представлена зв’язками з науковцями Польщі, Румунії, Болгарії, Туреччини, Німеччини та інших країн, здобуттям грантів Канадського інституту українських студій, МФ “Відродження”.

Викладачі та студенти кафедри проводять екскурсії з історії рідного краю та навчаються в літніх школах за межами України, відпочивають і святкують разом Дні кафедри.

Випускники кафедри застосували свої знання та знайшли себе в багатьох професіях і сферах суспільного життя міста та України.

Більш детально про діяльність кафедри історії України, новини та методичні матеріали:  hist-ua.onu.edu.ua

Тел. приймальної (38-048)723-52-54

title_5a8953804c71c13493799681518949248