Науково-практичний круглий стіл «Деградаційні процеси в чорноземах півдня України: причини, масштаби, наслідки та шляхи подолання», приурочений до Всесвітнього Дня ґрунту

05 грудня 2023 року на кафедрі географії України, ґрунтознавства і земельного кадастру Одеського національного університету імені І. І. Мечникова було проведено науково-практичний круглий стіл «Деградаційні процеси в чорноземах півдня України: причини, масштаби, наслідки та шляхи подолання», приурочений до Всесвітнього Дня ґрунту.

Мета заходу – привернення уваги громадськості, аграріїв, екологів, природознавців, органів влади до необхідності охорони ґрунтових ресурсів нашої країни та півдня України зокрема.

З вітальними словами виступили від ОНУ імені І.І. Мечникова завідувач кафедри географії України, ґрунтознавства і земельного кадастру Буяновський А.О., декан геолого-географічного факультету Яворська В.В., заступник декана геолого-географічного факультету Федорончук Н.О., начальник Науково-дослідної частини Копійка О.К., від органів влади заступник голови Одеської обласної ради Шкарівський В.М., голова депутатської групи «Аграрна Одещина» Одеської обласної ради, Голова ГО «Аграрна Одещина»  Стоянова А.А., директор Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації Шатохіна І.В., від бізнесу та громадськості член правління Всеукраїнської аграрної ради,  Голова  ФГ «Гранат» Артеменко А.І., від науковців і освітян в.о. директора Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України  Вожегова Р.А., завідувач кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтів Львівського національного університету імені Івана Франка  Паньків З.П.

На початку заходу від адміністрації факультету і Одеського відділення Українського товариства ґрунтознавців та агрохіміків за багаторічну сумлінну і плідну працю грамоти отримали професор кафедри геодезії, землеустрою та земельного кадастру Одеського державного аграрного університету Михайлюк В.І., директор Одеської філії ДУ «Інститут охорони ґрунтів України» Куліджанов Е.В., доцент кафедри географії України, ґрунтознавства і земельного кадастру Тригуб В.І., фахівець ПНДЛ-4 ОНУ Яременко М.С.

Далі з доповідями виступили Стоянова А.А., експертка з аграрних питань, голова депутатської групи «Аграрна Одещина» Одеської обласної ради на тему «Актуальні виклики функціонування аграрної галузі в період воєнного стану» та Куліджанов Е.В., директор Одеської філії ДУ «Інститут охорони ґрунтів України» на тему «Інституційні проблеми охорони ґрунтів в Україні: правові колізії та практичні аспекти».

В роботі  заходу приймали також участь заступник директора Департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської обласної державної адміністрації Власенко В.М., представники Одеського державного аграрного університету – декан факультету геодезії, землеустрою та агроінженерії Малащук О.С., завідувач кафедри  геодезії, землеустрою та земельного кадастру Леонідова І.В. та доцент цієї ж кафедри Мовчан Т.В., директор Одеської ДСГДС  Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України Сергєєв Л.А. та науковий співробітник цієї ж організації Когут І.М., науковці Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України Томницький А.В., Шабля О.С., Томницька М.Ю., представники ВП «Причорноморський центр моніторингу водних ресурсів» БУВР річок Причорномор’я і Нижнього Дунаю Інюшин В., Шевченко Б., Ясінська Н.В., декан біологічного факультету ОНУ імені І.І. Мечникова Заморов В.В., завідувач агрохімічної лабораторії "Balkany lab"  СФГ «Балкани» Мороз Г.Б., завідувачка Центру ведення Державного кадастру природних лікувальних ресурсів Державній установі «Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології МОЗ України» Цуркан О.І., співробітники кафедри, ПНДЛ-4 ОНУ і факультету, Регіонального  міжвідомчого центру інтегрованого моніторингу і екологічних досліджень ОНУ, здобувачі вищої освіти кафедри та факультету, гості заходу.

За результатами дискусії щодо пропонованих до обговорення проблемних питань, виступів та повідомлень, учасниками круглого столу було сформульовано  висновки та практичні рекомендації, викладені у вигляді резолюції заходу з проблемних питань ґрунто- і землекористування в нашій країні та на півдні зокрема.